150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz gönderim
Geri Dönüşümlü Ürünler
256BIT SSL Sertifikası ile bilgileriniz güvende
Tüm siparişlerinize kredi kartınıza taksit imkanı.
Makaleler » Su Arıtma » Su arıtma yedek parçalar
resimKonu
Su arıtma cihazlarında kullanılan jaco ve quick bağlantı aparatlı yedek parçalar.
 

Su arıtma yedek parçalar

Su arıtma yedek parçaları filtre gurubu, fittings gurubu olarak ikiye ayrılır. Filtre gurubunda arıtma işlemini gerçekleştirilen sürekli değiştirilen filtreler yer almaktadır. Fittings grubunda ise arıtma sistemini oluşturan malzemeler yer almaktadır.

Filtre kapları filtrelerin yerleştirildikleri özel kaplardır. Sızdırmazlığı sağlayan tek oring, çift oring gibi çeşitleri vardır. Filtre kapaklarından çevirme sureti ile ayrılırlar, çevirme işlemi filtre açma anahtarları vasıtası ile yapılır.

Su arıtma cihazlarında genellikle 1/4" tubing hortum kullanılır. Hortum bağlantıları için gereken fittingsler JACO ve QUICK bağlantı elemanlarından oluşmaktadır. Jaco vida şeklinde çevirmeli bir bağlantı aparatı olup hortumdan geçirilerek el yordamı ya da ingiliz anahtarı vasıtasıyla çevirmek suretiyle bağlantısı yapılır. Quick geçme tip bir bağlantı şekli olup hortum quick bağlantı aparatının içerisine itilir ve tırnak kısmına çıkmasını engelleyecek klipsler yerleştirilir. Hortum çıkarılmak istenildiğinde klipsler çıkarılıp, tırnak geriye doğru bastırılarak hortum çekilmek suretiyle yerinden çıkarılır.

RO Hortum: Tubing, ro hortum olarak adlandırılır. Cihaz parçaları arasında geçişler ve suyun iletimi için kullanılır, standart olarak 1/4" çapındadır, istenilen uzunlukta tek parça olarak temin edilebilmektedir.

Alçak basınç switch: Bu parça motorlu tip cihazlarda su üretimi esnasında ana şebekeden gelen su kesildiği zaman motorun suzuz çalışmasını engelleyerek sistemin elektriğini keser. Bu sayede motorun yanmasını korumuş olur. Her durumda sistemdeki basınç 5 PSI altına düştüğü vakit bu parça sistem elektriğini keser

Yüksek basınç switch: Bu parça pompalı cihazlarda tank dolduğu vakit sistemin elektriğini keserek su üretimini ve atıksuyu durdurur.

Selenoid vana: Mikroişlemcili RO kontrol ünitelerine sahip pompalı sitemlerde membran ters yıkama işlemi için diğer cihazlarda atıksu üretimini durdurmak için kullanılır.

Shut off valve: Pompasız cihazlarda kullanılır. Sistemdeki tank dolup basınç yükseldiği vakit vana parçasında yer alan küçük meme giriş suyu yolunu keserek su üretimini ve atıksu oluşumunu durdurur. Musluk açıldığı vakit meme düşerek giriş suyunu serbest bırakır ve üretim yeniden başlar. 

Çekvalf: Tanktaki suyun membrana geri dönmemesi için kullanılır. Bu parça arızalandığı durumda sistemde sürekli bir atıksu oluşacaktır.

Debi kısıtlayıcı: 300ml-400ml gibi değerlerde atıksu akışını kısmak için kullanılır. Bu parça arızalandığı zaman atıksu ürettimi fazlalaşabilir ya da azalabilir. Su kalitesinde olumsuz durum gözlenebilir.

Pompa adaptörü: 120 volt AC, 24 volt DC pompa motorunu çalıştırmak için kullanılır.

RO Pompa: Yetersiz olan basınçlarda membrandan su moleküllerinin geçişini sağlayabilmek için basınç artırıcı olarak kullanılır.

Membran tankı: Membran hausing, housing, kılıf, tank, havuz gibi isimlerle anılır. Membran filtreyi taşıyan parçadır. 3/8 inç üç adet giriş-çıkış bağlantı aparatları vardır. Bu parçalar membran dirseği ve membran çekvalfidir.

Basınç regülatörü: Su arıtma cihazına gelen basıncı düzenlemek için yüksek basıncın olduğu bölgelerde kullanılır. Özellikle motorlu cihazlarda basınç yüksek olduğu zaman pompanın çeşitli aksamları zarar görebilmektedir.

Hat alma aparatı: Su arıtma cihazlarının bağlantısının yapılması için kullanılır. Üzerinde 1/2" iki uç ve 3/8" vana bağlantısının yapılması için bir uç bulunur. 

Küresel vana: Su girişini açmak kapatmak maksadıyla hat alma aparatı üzerine kurulur. Evden uzun müddet uzaklaşılacağı vakit bu vananın kapatılması önerilir.

Tank vanası: Tank yada depodaki suyun açılıp kapanması için kullanılır. Filtre değişimleri esnasında tankta bekleyen su sistemden çıkış yapabilmektedir bu vananın kullanımı ile filtre değişimleri basit bir şekilde gerçekleşmektedir.

Tank (depo): Ev tipi arıtma cihazlarında kullanılan reverse osmosis membranları düşük kapasitelidirler. Bu bakımdan su üretimi yavaş olmaktadır, günlük kapasitesi 240 litre olan bir cihaz saatte 10 litre, dakikada 160ml su üretebilmektedir. Depolama tankı olmasaydı bir bardak su almak için bir dakikayı aşan sürede bekleme yapmak gerekecekti. Bu bakımdan tezgahaltlarına yerleştirilen ve içerdiği lastik balon sayesinde su doldukça basınç yaratarak suyu enerji kullanmadan tezgahüstüne iletebilen basınçlı tanklar geliştirilmiştir.

Musluk: Arıtılmış suyun sistemden alınmasını sağlamak için kullanılan musluklardır. Standart tip musluklarda tezgahüstüne 13mm delik açılmak suretiyle musluk yerleştirilir, kendine ait musluk ile temiz arıtılmış su elde edilir. Son zamanlarda geliştirilen bataryalar sıcak, soğuk su hattı yanında bir de arıtılmış su için hatta sahiptir. Bu tür bataryalarda tezgaha delik delmeden tek musluktan sıcak, soğuk ve arıtılmış su sağlanabilmektedir. Standart, krom, lüks, çevirmeli, kuğu, avrupa, amerikan gibi modelleri vardır.

 

 

Yorumlar
Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Optimum Alışveriş Tüm hakları saklıdır.

Powered By MarkaClick Digital

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır