150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz gönderim
Geri Dönüşümlü Ürünler
256BIT SSL Sertifikası ile bilgileriniz güvende
Tüm siparişlerinize kredi kartınıza taksit imkanı.
Makaleler » Su Arıtma » Su arıtma cihazları
resimKonu
Su arıtma cihazları ve fiyatları hakkında bilgiler, doğru su arıtma cihazının seçilebilmesi için tavsiyeler
 

Su Arıtma Cihazları

Eski tip üçlü su arıtma cihazı, kum, karbon ve reçineSu arıtma cihazları son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlamıştır. Bir ara evlerimize giren ikili üçlü çelik tipte su arıtma cihazlarının çok işe yaramaması, bakım gerektirmesi, yanlış anlatılması gibi olumsuz durumlar sonrasında su arıtma cihazları çoğu kimsenin sıcak bakmadığı negatif duyguların ortaya çıkmasını sağlayan bir kelime grubu olmuştur. Ancak ileri düzey arıtma tekniklerinden ters osmoz teknolojisinin ev tipi arıtma cihazlarında da kullanılmaya başlanmasıyla su arıtma cihazları tekrar popülaritesini kazanmaya başlamıştır.

Su arıtma cihazları ihtiyaca göre satın alınmalıdır. Her bölgedeki su özellikleri farklılıklar gösterebilir. Kimi bölgelerde memba suyu kalitesindeki su şebekelerde dağıtılabilmekteyken kimi bölgelerde sanayi atıklarının yaratmış olduğu kirlilikler yeraltı sularına karışabilmekte ve bu kirlilikler şebeke sistemi ile evlerimize kadar ulaşabilmektedir. Bu bakımdan doğru su arıtma cihazının seçilebilmesi için evlerimize gelen suyun kalitesini iyi bilmemiz gerekir. Son zamanlarda belediyeler dağıtımını yaptıkları suyun analiz sonuçlarını bölge bölge web sayfalarında açıklamaktadır. Bu bilgilere bakmak bize yardımcı olabileceği gibi suyumuzun analizinin hıfsızsıhha ve ya özel labaratuarlarda kendimiz de yaptırabiliriz. Bu çeşit bir yaklaşım doğru su arıtma cihazını seçmemizde yardımcı olabileceği gibi gereksiz ve pahalı tekniklerin kullanılmasının da önüne geçecektir. Su ne kadar temiz ise arıtma aşamaları da o oranda azalacaktır. 

 

Su arıtma cihazları birbirine benzer yapıda olarak görünse de fiyatları farklılık arz etmektedir. Serbest piyasa ekonomisine göre kar oranları farklılık gösterebildiği gibi birbirine benzer sistemlerin malzeme kalitesi, üretildiği yer, lojistik masrafları gibi unsurlar su arıtma cihazlarının fiyatlarına tesir etmektedir. Piyasada çok fazla sayıda cihaz bulunması tüketicileri hangi cihazı seçme konusunda arayışa itmiştir. Önemli olan kaliteli su üretebilecek uygun fiyatlı cihazı satın alabilmektir. Fiyat/performans oranı yüksek ürünler optimum olarak adlandırılır.  Suyun giriş kalitesine göre seçilen uygun cihaz artma işlevini gerçekleştirdikten sonra temiz, bol mineralli, bol oksijenli, negatif iyon yüklü, altıgen yapılı küçük molekül demetleri halinde, negati ORP değerleri yüksek, Ph seviyesi 8 üzerinde değerler gösterebiliyorsa kaliteli bir su elde etmişsiniz demektir. NSF, FDA, Water Quality, ...vs gibi uluslarası kuruluşlardan geçerliliği olan sertifikaya sahip böyle kaliteli bir cihazı uygun fiyata alabiliyorsanız doğru seçimi yapmışsınız demektir.

Çeşitli ev tipi su arıtma cihazları

Su arıtma cihazları filtre sayılarına göre de çeşitlilik arz etmektedir. İlk etapta tekli, ikili üçlü su filtreleri halinde satılan cihazlar son yıllarda yaygın bir şekilde 5 aşamalı olarak satışa sunulmuştur. Reverse osmosis sistemlerin suyun bütün minerallerini de arıtması handikapı ile son yıllarda ilave su filtrelerinin satışı yaygınlaşmıştır. Bugün piyasada 6,7,8 ve hatta 9 aşamalı cihazlar görebilmekteyiz. Çok aşamalı olması cihazın çok kaliteli olduğu anlamına gelmez. Önemli olan hangi aşamalardan geçtiği değil ürettiği suyun kalitesidir. Bugün piyasada sunulan tek bir su filtresi 4,5 ayrı filtrenin yaptığı işten çok daha iyisini tek başına yapabilmektedir. Bu bakımdan cihaz satın alırken önemli olan çok aşamalı olması değil üretilen suyun kalitesidir. 

Yorumlar
Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Optimum Alışveriş Tüm hakları saklıdır.

Powered By MarkaClick Digital

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır