150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz gönderim
Geri Dönüşümlü Ürünler
256BIT SSL Sertifikası ile bilgileriniz güvende
Tüm siparişlerinize kredi kartınıza taksit imkanı.
Makaleler » Su Arıtma » Su Arıtma Aşamaları
resimKonu
Su arıtma sistemlerinden en çok tercih edilen evsel tip cihaz olan reverse osmosis (RO) sistemlerinin aşamaları
 

Su Arıtma Aşamaları

Klasik reverse osmosis sistemleri 5 aşamadan oluşmaktadır. RO sistemler herkesçe bilindiği gibi suyu saflaştıran sistemlerdir, ancak suya mineral takviye eden filtrelerin kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır. Bu bakımdan piaysada 6,7,8 aşamalı cihazlarla da karşılaşılabilmektedir. Opsiyonel olarak karşılaşılan bu seçeneklerin de açıklaması aşağıda mevcuttur.

Kartuş tipindeki su filtreleri

Ön Arıtım: Genel olarak 3 filtreden oluşmaktadır. Bu 3 filtrenin görevi asıl arıtma işlemini yapan membran filtreyi korumaktır. Bu filtreler kullanılmadığı vakit membran filtrenin yapısı bozulmakta ve verim kaybına yol açarak arıtma işlemini gerçekleştirememektedir. Bu 3 filtrenin değişimi membran filtrenin verimini oldukça etkilemektedir. Zamanında değişmeyen filtreler membrana zarar vermekte, kirleticiler membran filtreye kadar ulaşarak gözenekleri tıkayabilmektedir. Bu filtreler genellikle sediment tutucu ve aktif karbon filtreler olarak kullanılmaktadır. Sudaki kirleticilerin yoğunluğuna bağlı olarak reçine, demir-mangan gideren kartuş filtreler gibi spesifik amaçlı filtreler membranın hasar görmemesi için kullanılabilmektedir. Genel olarak;

5 micron sediment filtre1.Aşama: 5 Mikron sediment filtre. Elyaf (spun) ya da ip sargılı kartuş filtre olarak karşımıza çıkmaktadır. Filtre uçlarında filtre kabına düzgün yerleşen oring halkalı filtreler olduğu gibi genellikle ucuz olan düz filtreler tercih edilmektedir. Kullanım ömürleri giriş suyunun kalitesine ve kulanım miktarına bağlı olarak değişir, ortalama 3000 litre su olarak bahsedilebilir.  Suda bulunan iri partikülleri tutmak için kullanılır. Gözenekler doygunluğa erişince su basıncı azalmaya başlar ve partiküller diğer filtre kaplarına geçebilir. Takip edilerek kirlilikler filtrenin iç kısmına ulaşmadan değiştirilmelidir. Beyaz olan bu spun filtre uzun zaman değiştirilmediği vakit ve ya çok kirli sularda tamamen kahverengi renge dönüşerek hayret verici bir görüntü oluşturur. Çeşme altında yıkandığı vakit kirlilikler gitmiş gibi görünsede doğru bir davranış değildir. bu tip filtreler yıkanabilir değildir, 5 mikron büyüklüğüne kadar partikülleri boşluklarında tutarlar ve bunların yıkanması mümkün değildir. Çeşme altında ancak yüzeysel kirlilikler giderilebilir. Eğer kuyu suyu kullanılıyorsa ve yoğun miktarda kum, taş, çakıl gibi iri partiküller geliyorsa sistemin önüne 80-100 mikron yıkanabilir çelik ya da plastik filtre kaplarından yerleştirilebilir. Bu durumda ilk filtrenin temizleme hassasiyeti artacak olup cihaz çok daha verimli çalışacaktır. İster şebeke suyu olsun ister yeraltı suyu büyük sediment filtreleri evlerinizde tesisata girişde kullanmanız çok faydalı olacaktır. Cihazlarınızın ömrü uzayacağı gibi musluklarınızın arıza yapma olasılığı da düşecek en önemlisi temiz bir suyla banyo almanın rahatlığına kavuşmuş olacaksınız.

 

granül aktif karbon filtre2.Aşama: Granül Aktif Karbon: İri boyutlu aktif karbon taneciklerinden oluşup sudaki klor, organik bileşikler ve bazı ağır metalleri tutabilme yeteneğine sahiptir. Aktif karbon yüzeysel alanı çok büyük bir madde olup bünyesinde çok miktarda kirliliği barındırabilmektedir. Ortalama kapasitesi 5000 litre olup suyun kirlilik durumuna göre muhakkak değişim takibi yapılmalıdr. Bakterilerin üremesini engelleyen kloru tutan aktif karbon doygunluğa ulaştıktan sonra bakteriler için mükemmel bir üreme ortamı oluşturma riski barındırmaktadır. Aktif karbon aynı zamanda sudaki tat ve kokuyu da iyileştirici özelliklere sahiptir. 

 

 

 

 

 

 

Blok aktif karbon filtre3.Aşama: Blok Karbon Filtre: Bu filtre sediment ve toz karbonun kombinasyonundan oluşmuştur. 5 mikron hassasiyetinde süzme sağladığı gibi aynı zmanda klor, organik bileşikler ağır metaller gibi aktif karbon arıtıcı özelliği gösterir. Bu filtrenin de ortalama 5000 litre kapasitesi vardır. 3. aşamada olduğu için 1. ve 2. aşamada kaçabilen partikülleri tutar, bundan dolayı yükü biraz daha hafiftir. 3.aşama olarak piyasadaki ucuz cihazlarda genellikle 1 mikron sediment filtre kullanılır. Eğer sistemde yeraltısuyu kullanılıyorsa 1 mikron filtrenin kullanılması yerinde olacaktır, ancak şebeke suyu kullanılan yerlerde kesinlikle blok karbon filtrenin tercih edilmesi gerekir. 

 

 

 

 

 

Filmtec made in USA membran filtre4.Aşama: Membran filtre: Reverse osmosis mebran filtresidir. Membran yapısındaki gözenekler oldukça küçüktür. Gerekli basınç altında bu gözeneklerden yalnızca su molekülleri, gazlar ve molekül yapısı çok küçük olan bazı iyonlar geçebilmektedir. Bunların haricindeki tüm mineral, metal, ametal, toxinler membran gözeneklerinden geçemeyip atıksu ile birlikte sistemden uzaklaştırılmaktadır. Bu bakımdan RO cihazlar temiz su üretirken bir miktar atıksu üretirler. Atıksu oranı evsel tip cihazlarda %60-80 olabilmektedir. Yani cihaz 1 litre su üretmek için 2 litre su harcayabilmektedir. Bu atıksu diye tabir ettiğimiz su aslında ön arıtımdan geçmiş bir sudur, su içerisinde bulunan tüm yabancı maddelerin yoğun bir konsantrasyonda olduğu sudur. Su niteliği içilebilir bir su ise bu suyun bahçede kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Post karbon filtre5.Aşama: Post Karbon Filtre: Bu filtre mineral, alkali, antioksidan, detoks (detox), infrared, ultraviyole gibi filtreler kullanılıyorsa son aşama olarak kullanılmalıdır. Hindistan cevizi kabuğundan üretilmiş olup suyu tatlandırıcı bir görevi vardır. Membrandan geçen su metalimsi tatsız bir sudur, su bu filtreden geçince lezzet kazanır içilebilir hoş bir hale gelir. Karbon taneciklerine gümüş iyonu emdirilmiş filtreler aynı zamanda antibakteriyel görevi de görür. Su RO tankında çok uzun zaman beklediği zaman sistemde hava kaçağı olursa bakteri üremesi problemi yaşanabilir. Önlem açısından bu tip bir antibakteriyel filtrenin kullanımı faydalı olacaktır.

 

Yorumlar
Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Optimum Alışveriş Tüm hakları saklıdır.

Powered By MarkaClick Digital

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır