150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz gönderim
Geri Dönüşümlü Ürünler
256BIT SSL Sertifikası ile bilgileriniz güvende
Tüm siparişlerinize kredi kartınıza taksit imkanı.
Makaleler » Su Arıtma » Ters Osmoz (reverse osmosis-RO)
resimKonu
Doğadaki osmotik basınçtan esinlenerek keşfedilmiş ters osmoz teknolojisi hakkında bilgiler.
 

Ters Osmoz Nedir?

Ters osmoz tekniğini anlayabilmek için doğadaki gerçekleşen osmoz olayından bahsetmek gerekir. Osmoz tüm canlılarda gerçekleşen canlılığın sürdürülebilmesi için hayati önem arz eden bir olaydır. Osmoz sıvı içerisindeki çözüzü maddelerin az yoğun ortamdan çok yoğun ortama doğru seçici yarı geçirgen bir zardan enerji harcamadan geçişidir. Tüm canlılar hücrelerindeki faaliyetleri osmoz prensibi ile yürütürler. Bitkilerin topraktaki suyu bünyesine alması da bir osmoz olayıdır. Bilimadamları suyu inceledikleri vakit su moleküllerinin içerde bulunan diğer tüm maddelerden çok daha küçük olduğunu farkettiler. Eğer yeteri kadar yani su moleküllerinin geçebileceği küçüklükte delikleri bulunan bir zar olsa ve bu molekülleri zardan geçirmek için bir basınç uygulansa su molekülleri içerisinde bulunan yabancı maddelerden arındırılabilecekti. Burada çok yoğun ortamdan az yoğun ortama doğru tersine istikamette bir haraket söz konusu olduğu için tekniğin ismi ters osmoz (reverse osmosis) olarak adlandırılmıştır.

Ters osmoz teknolojisi ilk olarak NASA tarafından kullanılmıştır. 1960'lı yıllarda uzay çağının başlangıcı o dönemde iki süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğini sürekli bir yarışın içine sokmuştur. Uzaya gitmek maliyetli bir iş olduğu gibi birtakım zorlukların aşılmasını da gerektiriyordu. Uzayda mümkün olabildiği sürece uzun kalmak bir takım deneylerle yeni teknolojiler geliştirmek iki ülke açısından da son derece önemliydi. Uzayda uzun süre kalabilmenin yolu da astronatlara yeteri miktarda su ve yiyecek sağlanması ile mümkün olabilirdi. Yiyecek sorunu vitamin, mineral, protein karbonhidratları direk alabilecek şekilde hazırlanan haplar sayesinde aşılabilrdi ancak günde 2-3 litre olan su ihtiyacını giderebilmek büyük problemdi. Uzayda su bulunmadığına göre bu ihtiyacı karşılamanın tek yolu ya uzaya yeteri miktarda su taşıyabilmek ki bu hem maliyet açısından hem de uzun süre yetecek suyun taşınabilirliği açısından imkansız olarak gözüküyordu ya da tekrar kullanmak (reuse) yani idrardan tekrar içilebilir su elde etmek. Osmoz prensibi bu işin yapılabilirliğini mümkün kılıyordu. Amerikan bilim adamları sadece su moleküllerinin geçebileceği büyüklükte deliklere sahip olan yarı geçirgen membran zar üretmeyi başardılar. Bir silindir gibi sarmal biçimde tasarlanan bu zardan idrar basınçlandırılarak su moleküllerinin çok yoğun ortamdan az yoğun ortama hareketi sağlandı ve idrardan içme suyu elde edilmiş oldu. Bu Amerika'yı uzay çalışmaları konusunda Rusya'dan çok daha ileri seviyelere ulaşmasını sağladı. 

Ters osmoz tekniği daha sonra uçak gemileri ve denizaltılarında, çöl ortamında tarımsal amaçlı sulama suyu oluşturmak üzere geliştirildi. Deniz suyundan içme suyu elde etmekte günümüzde ters osmoz teknolojisi yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk zamanlara göre geliştirilen membran teknolojisi sistem maliyetlerini önemli oranda düşürdüğü gibi aynı zamanda işletme maliyetlerini de çok makul seviyelere çekmiştir. Bugün kullanılan membran teknolojisi ile çok daha düşük basınçlarda su moleküllerinin geçişi gerçekleştirilebilmektedir. Evlerde kullandığımız reverse osmosis cihazları da bu geliştirilen teknolojinin bir ürünüdür. Şebeke basıncıyla %99'a varan verimle çalışabilen membranlar üretilmiştir.

Yorumlar
Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Optimum Alışveriş Tüm hakları saklıdır.

Powered By MarkaClick Digital

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır