150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz gönderim
Geri Dönüşümlü Ürünler
256BIT SSL Sertifikası ile bilgileriniz güvende
Tüm siparişlerinize kredi kartınıza taksit imkanı.
Makaleler » Su Arıtma » Su arıtma cihazlarının zararları
resimKonu
Su arıtma cihazlarının kullanımı ekonomik getirisinin yanında yanlış tercih ve yanlış kullanımlar sonucu sağlığımızı tehdit edebilmektedir.
 

Su arıtma cihazlarının zararları

Malzeme kalitesi:

Su arıtma cihazlarının zararları olabilir mi? Nerde üretildiği bilinmeyen, sertfikası olmayan taklit ürünler fayda yerine zarar getirebilmketedir. Piyasada atık hurda plastiklerden üretilmiş arıtma cihazları dahi mevcuttur. Bu cihazlar şekil olarak klasik su arıtma cihazlarına çok benzemekte müşterinin böyle bir cihazı sağlıklı mı sağlıksız mı diye gözle ayırt edebilmesi imkansız hale gelmektedir. Cihazın kendisi zararlı olabileceği gibi bazı toplama cihazlarda cihazın parçaları da kısmen zararlı olabilmektedir. Bazı parçalar sertifikalı kaliteli iken bazı parçaların kalitesiz olması yine bütününde cihazın zarar verici bir unsur olmasına neden olabilmektedir.

Sertifika:

Sertifikası olmayan ürünlerkullanıldığı vakit uzun vadede sağlık açısından sakıncalı durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Her sertifikasız ürün zararlı olacaktır diye bir kaide yoktur ancak bu riski taşıdığı önemli bir gerçektir. Güvenilir olmayan yerlerden alınan cihazlar bu riski taşıyacaktır dikkat etmek gerekir.

Kullanım hatası:

Cihaz filtrelerinin kullanım miktarı ve suyun kirlilik durumu baz alınarak belli periyotlarla değiştirilmesi gerekir. Bu kurallara uyulmadığı takdirde su arıtma cihazı fayda yerine zarar getirecektir. Aktif karbon klor ve organik bileşikleri tutma kapasitesine sahiptir. Bu filtre uzun müddet değiştirilmediği takdirde bakteriler için öldürücü olan klor hapsedildiği için bakteriler için uygun üreme ortamları kendiliğinden oluşmaya başlar. Bazı su arıtma cihazı kullanıcıları cihaz filtrelerini 2-3 yıl gibi uzun bir süre sonrası dahi değiştirmemektedir. Bu cihazların üretmiş olduğu su kesinlikle güvenli değildir. Lezzet bakımından rahatsız edici olmasa dahi bu tip cihazların ürettikleri suyu içmemek gerekir.

Alkali filtre:

Özellikle reverse osmosis (ters osmoz) cihazlarından sonra muhakkak suya mineral takviyesi yapan bir alkali filtre kullanmak gerekir. Reverse osmosis (RO) suları asidik karakterlidir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum gibi minerallerin suya takviyesi ile hem PH miktarı yükselerek su alkali özellik kazanmış olur, hem de vücudun ihtiyaç duyabileceği minerallerin suda çözünmüş iyonik formda olmasından hücrelere direk alınması sağlanmış olur. Alkali filtre kullanılmayan RO cihazlarında uzun vadeli kullanımlarda mineral eksikliğinden kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Hangi cihazı kullanırsak kullanalım zaman zaman değişik marka hazır sulardan kullanıp o suyun kendine has doğal mineral kompozisyonundan faydalanmak gereklidir.

Yorumlar
Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Optimum Alışveriş Tüm hakları saklıdır.

Powered By MarkaClick Digital

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır