150 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz gönderim
Geri Dönüşümlü Ürünler
256BIT SSL Sertifikası ile bilgileriniz güvende
Tüm siparişlerinize kredi kartınıza taksit imkanı.
Makaleler » Su Arıtma » En iyi su arıtma cihazları
resimKonu
En iyi su arıtma cihazları hangileridir, seçerken hangi kriterlere dikkat etmem gerekiyor?
 

En iyi su arıtma cihazları

En iyi su arıtma cihazlarını belirleyebilmek için bir kaç kriter öneme sahiptir. Bana göre bunların en önemlisi suyun kalitesidir. Çünkü cihaz en nihayetinde içilebilir kaliteli su üretmek maksadıyla kullanılmaktadır. En pahalı cihaz en iyi cihazdır diye bir kaide yoktur olamaz. Bir cihazın ürettiği su kalitesi bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilir. Aynı cihaz bir bölgede çok iyi su üretirken bir başka bölgede orta derecede bir su üretebilir. Bu da giriş suyunun kalitesi ile alakalıdır. Bazı bölgelerimizde su çok temiz olabilmektedir. Bu bölgelerde yaşayanlar için basit bir filtrasyon sistemi yeterli olabilmekte dolayısıyla o bölge için en iyi su arıtma cihazı basit bir filtrasyon sistemidir diyebilmekteyiz.

Su kalitesi çok kötü olan bölgeler için en iyi su arıtma cihazlarını belirlerken muhakkak reverse osmosis (ters osmoz) teknolojisini kullanması gerektiğinden bahsedebiliriz. Reverse osmosis teknolojisini kullanan cihazlar ilk başlarda oldukça kompleks iken son yıllarda oldukça basite indirgendi. Şebeke basıncıyla çalışabilen membran teknolojisinin üretilmesi bu cihazların kullanım ömrünü artırdığı gibi işletme maliyetlerini de önemli oranda düşürmüştür. Ülkemizin çoğu yerleşim yerlerindeki su dağıtım şebekelerindeki su basınçları ters osmoz membranlarının çalışması için yeterli düzeydedir. Pompalı cihazlar cihaz maliyetlerini yükselttiği gibi su üretirken kullanmış olduğu enerji ile işletme maliyetlerini de yükseltmektedir. Şebekede yüksek basınç olan bölgelerde basın regülatörü uygulanmadan montaj edilen pompalı cihazların kullanımı cihazların parçalarında çeşitli arızaların çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle reverse osmosis teknolojisi için en iyi su arıtma cihazını seçerken şebekenizdeki basıncın yeterli olup olmadığı da önemli bir kriterdir.

Son zamanlarda su kalitesini ölçüp sürekli bilgi veren sensörlü tip cihazlarda piyasada yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tip cihazlar kullanıcısına oldukça rahat bir kullanım kolaylığı ve konfor sağlamaktadır. Filtre değişim zamanlarını haber veren, su kaçağı olması durumunda sistemin su akışını keserek herhangibir su baskınına karşı önlem yaratan cihazlar oldukça faydalı buluşlardır. Filtrelerin tıkanma sıklığını ölçmek için basınç sensörlerinden yararlanan bu cihazlar doğrusal basınç uygulanması gerektiğinden motorlu olmak zorundadır. Sudaki bazı verileri ölçüp filtre durumu hakkında bilgi vermesinden dolayı su kalitesinin bilinmesi açısından bu tip cihazlar oldukça faydalıdır. Ancak bu cihazların sensörleri kontrol edilmeli doğru sonucu verip vermediği ölçüm yapılarak belirlenmeli ve de gerekirse ölçüm sensörlerinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Aksi durumda kullanıcısına yalnış bilgi sunabilmekte suyumun kalitesini bilerek içiyorum derken kötü kalitedeki bir suyun iyi olarak algılanmasına yol açabilmektedir. Ekstra özellikleri olan bu cihazların suyun kalitesine hiçbir etkikisi yoktur, cihaz maliyeti ve bakım maliyetleri yüksek olup kullanıcısına konfor sağlamaktan öteye gidemezler. Su kalitesine bir etki yaratmadığından dolayı en iyi su arıtma cihazını seçmede bu tip özelliklerin önemli bir kriter oluşturmadığını düşünüyorum.

Cihazın üretildiği meteryallerin sağlık kuruluşlarından onaylı olması da en iyi su arıtma cihazlarının belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Hafifliği ve sağlamlığı, kolay şekil verilebilir oluşu plastiğin oldukça yaygın bir kullanım alanı bulmasına yol açmıştır. Plastik bilindiği gibi doğada bulunmayan insanoğlunun keşfettiği bir maddedir. Özellikle mutfaklarımızda kullandığımız bazı plastik hammedeli eşyaların sağlığımız açısından tehdit oluşturabileceği son zamanlarda yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. NSF gibi uluslarası kuruluşlar bu tip eşyalarda kullanılacak hammaddelerin üretiminde belirli kriterler ortaya getirmiştir. NSF, FDA, Water Quality, TÜV, vb. gibi kurumların vermiş olduğu sertifikalar bu tip eşyaları kullanırken güven duymamıza neden olmaktadır. En iyi su arıtma cihazlarını belirlerken dikkat etmemiz gereken önemli kriterlerden biri de cihazların bu kuruluşlardan sertifikaya sahip olup olmadığıdır.

Sonuç olarak en iyi su arıtma cihazını belirleyebilmek için öncelikle kullanmış olduğumuz suyun kalitesini bilmemiz gerekir. Bu kaliteye uygun bir arıtma cihazı seçimi bizim için doğru bir seçim olacaktır. Özelike reverse osmosis teknolojisini kullanırken üretilen suyun kalitesine dikkat etmek gerekir. Reverse osmosis membranları çok küçük gözeneklere sahip oldukları için neredeyse su moleküllerinin dışında hiçbir maddenin geçisine izin vermezler. Sağlığımız için gerekli ve yararlı olan madensel minerallerde ne yazıkki bu sistemin atıksuyuyla birlikte kaybedilir. Bu bakımdan mineral takviyesi yapan filtrelerin kullanımı ters osmoz sistemlerinde çok önemlidir. Piyasada bu tipte satılan oldukça fazla sayıda filtre çeşidi vardır. Bunların çooğunluğu ne yazıkki hiçbir işe yaramamaktadır. Özellike bu tip filtrelerde sağlık kuruluşundan bir onay almış olması çok önemlidir. Çünkü bu tip filtreler suya sonuçta bazı maddeler ilave etmektedir, bu maddelerin bize uzun ya da kısa vadede herhangibir zarar vermemesi gerekir. Bu noktada satın almış olduğunuz filtre kalitesine önem göstermenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İçimi hoş, lezzetli, rahatsız etmeyen şişkinlik hissi yaratmayan sağlık açısından çeşitli faydaları olan bir su arıtma cihazına uygun fiyata sahip olabildiyseniz en iyi su arıtma cihazı satın almış olduğunuz cihazdır.

Yorumlar
Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Optimum Alışveriş Tüm hakları saklıdır.

Powered By MarkaClick Digital

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır