100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz gönderim
Satın aldığınız ürünlerde koşulsuz iade hakkı
256BIT SSL Sertifikası ile bilgileriniz güvende
Tüm siparişlerinizi kredi kartınıza 6 taksit ile ödeyin.
Makaleler » Alkali İyonize Su » Alkali Su
resimKonu
Alkali su nedir. Alkali su ile alkali iyonize su arasında fark var mıdır? Alkali su içip zayıflamak mümkün müdür?
 

Alkali Su

Alkali su nedir

alkali iyonize suAlkali su nedir diye bir giriş yapacak olursak PH kavramından bahsetmemiz gerekir. PH sudaki hidrojen iyonlarının logaritmik değer olarak bir ölçüsüdür. Su hepimizin bildiği üzere hidrojen ve oksijen moleküllerinin birleşmesiyle oluşmaktadır. Su içerisinde bulanan maddeler hidrojen ve oksijen iyonlarının birleşimine tesir etmektedir. Sudaki hidrojen iyonlarının çokluğu suyun asit özellik göstermesine hidroksil (OH) iyonlarının çokluğu da bazik (alkali) özellik göstermesine neden olmaktadır. PH değeri genel olarak logaritmik bir skala üzerinde değerlendirilir. Bu skalada 0'dan 14'e kadar değerler bulunur. 0 ile 7 aralığı asidik ortamı, 7 nötr, 7 ile 14 aralığı ise alkali ortamı ifade eder. PH değeri 0'a yaklaştıkça kuvvetli asit 14'e yaklaştıkça kuvvetli alkali özellik gösterir. Su döngüsünü takip ettiğimizde istisnalar hariç genel olarak yağmur suları asidik, yüzeysel sular nötr, yeraltı suları alkali karakterdedir. Suların yapısı iklimsel faktörler ve bulundukları ortamın mineral kompozisyonuna bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. PH skalası logaritmik olduğundan 1 birimlik değişimlerde bile büyük farlılıklar olduğuna dikkat edelim mesela PH 7 ile 8 arasında 10 kat, Ph 7 ile 9 arasında 100 kat fark vardır. Asit alkali arasındaki dengelenme oksijen miktarlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinden aralarında doğrusal bir bağlantı yoktur. Örneğin PH'ı 6 olan bir su ile PH'ı 8 olan bir suyu dengelemek için 1 bardak PH8 suya karşılık 10 bardak PH6 su kullanılmalıdır. Bu bakımdan ph değerleri arasındaki farklar önemlidir.

Bir suyun alkali sumu asidik sumu olduğu PH skalası ile belirlenebiliyor. Suların PH seviyelerinin farklılık göstermesi ise çoğunlukla mineral kompozisyondaki farklılıkara bağlıdır. Ülkemizdeki suların çoğunluğunun PH değeri 6,5~8,5 arasında değişmektedir. Kandaki PH seviyesi 7,365'dir. Vücudumuz kandaki ph seviyesini sürekli bu düzene getirmek için çaba sarfetmektedir. Bu bakımdan beslenme yani diyetimizin önemi büyüktür. Asidik tarzda besinleri sıklıkla tüktecek olursak vücudumuz asidik artıklar, alkali tarzda besinleri sıklıkla tüketecek olursak alkali artıklar oluşturacak bunlar genetik yapımıza bağlı olarak çeşitli hastalıklara yakalanmamıza neden olacaklardır. Öyleyse dengeli beslenmeden kasıt asit alkali seviyesini ayarlamaktır. Beslenme uzmanlarının görüşü kuvvetli asidik yiyeceklerin yanında birkaç çeşit kuvvetli alkali yiyecekler tüketilmesi gerektiği şeklindedir. Sizin için hazırlamış olduğumuz yiyecek ve içeceklerin PH skalasından faydalanarak diyetinizi düzenleyebilirsiniz.

iyonizasyon prensibiSuyun sadece alkali özellik göstermesi tak başına yeterli değildir. Her alkali su antioksidan özellik gösterecek değildir. Özellikle yeraltı suları ve akarsularda görebildiğimiz şelalerdeki su moleküllerinin yapısı evimize gelen dinlenmiş sulardan oldukça farklıdır. Su yeraltında ilerlerken çeşitli mineralleri de bünyesine katarak yoluna devam eder, enerji yüklüdür haraket eder ve yeryüzüne çıkttan sonra kazanmış olduğu antioksidan gibi bazı özellikleri yitirmeye başlar. Bekleyen su zamanla oksidan hale dönüşür. Antioksidan sular tüketildiği vakit molekül yapıları küçük olduğundan hücrelere nüfus etkisi diğer normal sulara göre 3 kat daha hızlı gerçekleşir. Besinleri hücrelere taşıma ve asidik artıkları ve toksinleri vücuttan atma işlemi daha etkili ve hızlı gerçekleşir. Antioksidan özellik gösteren sular aynı zamanda "aktive edilmiş su", "yaşayan su", "canlı su" ingilizce olarak da "live water" gibi isimlerle anılırlar. Hergün düzenli olarak antioksidan su tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç göstermemizi sağlar. Amaç kaliteli su tüketmek ise tek başına PH değerine bakıp alkali su diye adlandırmamak gerekir. Alkali su deyince aynı zamanda küçük molekül yapısıyla iyonize ve antioksidan nitelikli sular anlaşılmalıdır. Antioksidan özelliği tam olarak ifade etmese de ORP (Oxidation Reduction Potantial- Oksidasyon İndirgeme Potansiyeli) ile belirleyebiliriz. 

ORP bir nevi suyun depolanmış enerji seviyesini gösterir diyebiliriz. Negatif olan ORP değerleri suyun indirgenmiş halde olduğunu yani elektron çalma hırsızlarına karşı savaşacak bir potansiyel enerjisi olduğunu ifade etmektedir. Soluduğumuz havada bulunan aktif oksijen mükemmel bir elektron çalıcıdır. Hayatımızı idame ettirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz havadaki aktif oksijen aynı zamanda vücudumuzdaki hücrelerden de elektron çalarak hücrelerimizin yapısını bozarlar. Serbest radikaller diye adlandırdığımız elekton çalıcılar vücudumuzda dolaşarak sağlıklı hücre yapısını bozmaya çalışırlar. Tabiki vücudumuzda bu hırsızlarla mücadele etmeye çalışır. İşte bu noktada antioksidan suyu savaşan iki ordudan birisine 3-5 misli takviye kuvvet yapan savaşçı olarak yanımlayabiliriz. Antioksidan su vücudumuz tarafındadır, vücudumuzda yüzen mayın gibi dolaşan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Serbest radikallerden kaçabilmenin imkanı yoktur. Soluduğumuz hava, yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler, alkol, sigara, stres bol miktarda serbest radikal barındırır. Bu serbest radikaller astım, kanser, hipertansiyon, diyabet, kabızlık, alerji gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkların tam net tedavileri henüz ortaya koyulamamıştır. Öyleyse yapabileceğimiz tek şey alkali su gibi serbest radikallere karşı savaşacak ordu sayısını artırmaktır.

 

Alkali su içerek zayıflamak mümkün müdür?

alkali su içerek zayıflayınBilimadamları fazla kilo (obezite) ile ilgili bir genin varlığını keşfettiler. Tek suçlu bu genmidir, bu geni yok ederek obezite hastalığından kurtulunabilir mi bilinmez ama insanlarının bir kısmının bu rahatsızlıktan muzdarip olduğu bir gerçektir. Kararlı ve azimli bir çalışmayla yapılan spor ve diyet kombinasyonunda pek az insan başarılı olup normal kilolarına dönebilmektedir. Aşırı miktarda kilo aldıktan sonra normal kilolara dönmek çok zor olduğu gibi kilo kaybıyla estetik ve sağlık açısından başka sorunlarla da karşılaşılabilmektedir. Herşeyden önce obeziteyle mücadele için vücudumuzun sesini dinlemeliyiz. Eğer hızlı bir şekilde kilo almaya müsait bir yapımız varsa diyetimizi buna göre muhakkak ayarlamamız gerekiyor. Neden kilo aldığımızı basit bir şekilde anlatırsak yapımız alkali su içerek zayıflamak mümkündürgereği hareket eden canlılarız. Bizi hareket ettirecek enerjiyi gıdalar ve içeceklerden sağlıyoruz. Eğer sağladığımız enerji ile harcadda vücutta genelde yağ asitlerinden kaynaklanan atık maddeler oluşur. Hücreler arasındaki tüm alışverişler kan aracılığı ile yapıldığından bu asitli maddeleri nötralize edecek alkali maddelere ihtiyaç olunur. Bu alkali maddeler arasında suda bulunan kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineralleri sıralayabiliriz. Ancak bu minerallerin iyonik formda olması çok önemlidir. Alkali suda bol miktarda iyonik formda bulunan bu maddeler asidik artıkları nötralize ederek vücuttan atılımını sağlar. Hani derler ya "ne yapayım içtiğim su bile yarıyor" gerçekten de çok doğru ve önemli bir sözdür. Yapılması gereken çok basittir, içtiğiniz suya dikkat edeceksiniz! Alkali iyonize su içerisinde iyonik formda barındırdığı bol miktardaki mineraller vasıtası ile zayıflamanıza yardımcı olur. Ancak siz derseniz ki canım ne isterse yiyeyim üstüne de alkali su içeyim afiyet olsun ama bu sizin sağlığınız açısından faydalı olmayacaktır. Obezite problemi olsun olmasın dengeli beslenme, spor, aktif yaşama çok önemlidir bunlara dikkat ettiğiniz sürece dış faktörleri bir kenara koyarsak hücrelerinizde hangi gen olursa olsun uzun ve sağlıklı yaşarsınız.

Yorumlar
Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
07 Mart 2015
http://www.kadinlarkulubu.com/portal/diyet/karbonatli-su-ile-zayiflama-kuru-nasil-yapilir-48030.html sitesinde de karbonat ile suyu alkali yapma yöntemi anlatılmış. Sizin yazınızı da okudum işin açıkçası kafam oldukça karıştı, orada bu yöntemi uygulayıp memnun kalan bir sürü insan var siz ise alkali iyonize suyun çok farklı olduğundan bahsediyorsunuz, en uygun olarak da 189TL'ye alkali çubuk alıp iyonize suya sahip olabiliriz gibi gözüküyor peki ama buna değecek mi? Ne kadar fark yaratabilir ki inanın çok kararsız kaldım. Sitenizi de inceledim öyle pek kaydadeğer bir fark da göremedim işin açıkçası

Optimum Su Teknolojileri
02 Mart 2015
Suya karbonat ilave ederek suyun PH derecesini yükseltebilirsiniz ancak alkali iyonize su elde edemezsiniz. Önemli olan suyun PH seviyesi değildir, önemli olan suyun mineral kompozisyonu ile birlikte iyonize olmasıdır. Popüler anlamdaki alkali su ile asıl kasdedilmek istenen alkali iyonize sudur. Ancak piyasada yanlış terimler kullanılarak yeterli bilgi düzeyine sahip olmadan popülarite kullanılarak insanlar yanlış yönlendirilebilmektedir. Alkali iyonize suların şifasal etkileri çeşitli makalelerle ortaya konmuştur ve yüksek PH dereceli alkali suların doktor kontrolünde hastalık tipine uygun bir şekilde kür olarak uygulanması gerekmektedir. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarımızın asidik tarafta yoğunlaşmasından dolayı PH derecesi 8-9 gibi suları sürekli tüketmemizin hiçbir zararı olmayacağı gibi olumlu etkileri de söz konusu olacaktır. Ancak bunu sürekli olarak karbonatlı su şeklinde vücuda alırsanız size uzun vadede zararlı etkiler oluşturabilecektir.

Kemal Adıvar
26 Şubat 2015
Sayın yetkili, Dr. ender saraç′ın sitesinde suya karbonat ilavesi ile alkali su tarifi yapılmaktadır. http://www.endersarac.com.tr/en/blog/2014/04/28/alkali-su-tarifi/ Sizin bahsetmiş olduğunuz alkali iyonize su bu şekilde elde edilebilirmi? Saygılar, iyi çalışmlar

Optimum Alışveriş Tüm hakları saklıdır.

Powered By MarkaClick Digital

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır